WEAVEWORLD / Clive Baeker

מאת זיו קיטרו

 

מי מאתנו לא חלם על מסע מטורף על גבי שטיח מעופף. שטיח שייקח אותנו לארצות רחוקות בהם הכל אפשרי.

קלייב ברקר הידוע יותר כסופר אימה ניסה את מזלו (והצליח) בכתיבת ספר פנטזיה מודרנית בעולם משונה הקיים במקביל לזה שלנו.

מי שראה את הסרט "הלרייזר" (מעורר השאול) מכיר את הסגנון של ברקר, אימה עמוקה נוראית, סצינות חזקות בלי צנזורה. ברקר לוקח אותנו למקומות בהם אנו לא צועדים לאור היום שלא לדבר על לילה אפל וחורפי במיוחד.

 

בספר "עולם ארוג" (בתרגום חופשי) לוקח אותנו ברקר אל מחוזות אחרים שאין להם קשר רב לאימה אך הם בהחלט מותחים את קווי הדמיון, ברקר חושף לפנינו עולם קסום ומשונה הקיים קרוב מאוד לעולמנו זה, למעשה זהו עולם הקיים בתוך עולם זה, עולם רדום בו מחכים רבים לזמן בו יהיה זה בטוח עבורם לקום ולקחת את המגיע להם.

 

לפני שנים רבות חיו בינינו אלו שהקסם לא היה להם זר, אלו אשר יכלו לשנות את העולם סביבם וליצור דברים מופלאים. הן ניחנו ביכולת לראות את תחושותיהם של האנשים ולקרוא את מחשבתם, הם יכלו ליצור יש מאין ובראו לעצמם מקומות מופלאים מבורכי קסם.

לרוע מזלם משהו אפל החל להיווצר, משהו נוראי שבחר להשמידם.

 

נלחצים בין הפטיש לסדן, בין בני האדם הרגילים שהחלו להבין מי נע ביניהם לבין הרשע המתעורר מצאו הזרים פתרון אחד. הם השתמשו בכוח קסם עתיק וארגו את כל השטחים בהם חיו וכל מה שחי שם כל החיות האגדתיות שחיו עמם, העצים המופלאים והבתים הקסומים ואת עצמם אל תוך מארג מופלא שהפך להיות שטיח, והם ישנו.

 

קייל הוא אדם רגיל לחלוטין שחי עם אביו לאחר שאמו נפטרה. אביו לא מתאושש מאובדן אשתו ונעלם אל תוך עולם משלו מותיר את בנו היחיד לטפל בכל, כולל ביונים שאחת מהם זכתה באליפות לפני שנים מספר.

 

יום אחד משהו מוזר קורה, ציפורים מכל העיר מתחילות להתמקד במקום אחד ולחוג סביבו, אל מקהלת הציפורים מצטרפת גם היונה האלופה היקרה כל כך לאביו של קייל וכך הבן הנאמן יוצא לחפש את הציפור הטועה. מנסה לעקוב אחריה מוצא עצמו קייל מגיע לבית ישן ממנו מוצא כל הרכוש כולל שטיח עתיק מעשה ידי אומן. קייל שמטפס על חומה על מנת ללכוד את היונה מוצא את עצמו מאבד אחיזה ונופל

 

ובעודו נופל מוצא עצמו קייל מעל ארץ מופלא, גן עדן, שטח קסום ומוזר מלא נפלאות, נראה לו לקייל שהוא נופל במשך זמן רב והוא רואה את כל אשר קורה בארץ הקסומה מקצה לקצה ובמרכז הוא רואה משהו משונה קורן באור מופלא ואז הוא פוגע באדמה, המחזה נעלם, תחתיו רק שטיח.

 

קייל חוזר לביתו לא מסוגל להתנתק מהמחזה שראה אך לא בטוח כלל מה ראה.

דברים משונים מתחילים להתרחש. קייל לא מסוגל להיפטר מן המחזה שנחרט בראשו שב לבית רק כדי לפגוש את שאדוול, איש מכירות שמוכן לתת לקייל כל מה שליבו חפץ תמורת פיסת מידע קטנה "איפה השטיח?" קייל מצליח להימלט ונתקל בסוזנה, נכדתה של בעלת הבית הישן שזה עתה פונה. וכך דברים ממשיכים להתגלגל.

 

ברקר יצר פה משהו באמת מרתק, אני מודה שיש קטעים שהספר מעט נמרח אבל גם את זה ברקר עושה בחן ומצליח ללכוד את תשומת הלב של הקורא כשזה כמעט ועוזב את הספר.

 

העולם הארוג מתעורר וחייו של קייל לא חוזרים להיות כשהיו, יצורים משונים מתעוררים גם כן לחיים ובינם גם הרשע הקדום שחיכה לרגע בו הזרים יתעוררו.

 

ברקר מצליח ליצור פה פנטזיה מודרנית אבל הוא לא מסוגל לסלק את השורשים שהפכו אותו למי שהוא ושורשים אלו הם שורשי האימה. ברקר יצר את שלושת האחיות המשונות, הבתולה הנצחית השולטת בכוח קסם שגם הזרים מפחדים ממנו, המגדלנה המטורפת, ספק רפא ספק אדם אשר לוכדת גברים ומזרעם מפרה את עצמה ויולדת צבא של מפלצות מעוותות והמכשפה שקור משתק זורם ממנה.

הכתיבה כן זורמת הרעיונות מרעננים (למרות שיש מקומות בהם ישנה גניבה ספרותית אך זו נעשית בטוב טעם) והעולם איזה עולם!!!

 

אם אין לכם בעיה לקרוא באנגלית קחו לכם את הזמן תשיגו את הספר ותצללו, זו תהייה רכיבה שלעולם לא תשכחו, חווית השטיח המעופף המושלמת.