סקירת סרטים: "בריכת הגנים טובעת..."

מאת : ניר וזיו קיטרו

 

"האקס-מן"

במאי: בריאן סינגר

שנה: 2000

 

אנחנו יודעים, אנחנו יודעים. הסרט כבר קיבל מיליון ביקורות ואנחנו קצת באיחור. או שלא, אחרי הכל זה לא ניגמר עד שהגברת בשחור לובשת את השומן שלה בזמן העישון... או משהו כזה.

אנחנו לא רואים צורך ממשי לכתוב על הסרט, אחרי הכל, כפי שציינו, הוא כבר נטחן מכל כיוון ואם גם אנחנו נעביר עליו סיבוב הוא עלול להתבלבל ולחשוב שהוא המזרן של הבסיס או האופניים של השכונה וזה סתם יעליב אותו.

אנחנו לא רוצים להעליב.

 

אנחנו אישית נהנינו מהסרט, אני משער שזה בגלל שלא באנו עם ציפיות מכאן עד להודעה חדשה ובגלל שאנחנו רואים כל כך הרבה סרטים עד שאנחנו לומדים להסתגל לדברים מהר ולמצוא את הטוב בכל סרט (חוץ מהסרטים הממש רעים, אליהם פשוט בלתי ניתן להסתגל, יש להם מן יכולת כזו +6 להרגזה), וליהנות מהשעות הספורות שאנחנו משקיעים בקולנוע.

 

נכון שהסרט לא בדיוק כמו הקומיקס (אני אתן 1000000000000 לירות שטרלינג לבן אדם שיסביר לי, בפירוט, מה קורה בעלילת הקומיקס, שלא לדבר על להפוך את זה ממש לסרט. ולפני שכל הגאונים שם קמים אני רק אומר שלאחרונה מנכ"לי מרוול הפסיקו ייצור של 4 סדרות אקס-מן בגלל שהעלילה הפכה למסורבלת כל כך שאפילו הכותבים כבר לא מבינים מה הולך, אז בבקשה) אבל למי אכפת? הוא מדליק.

 

האפקטים מדהימים, הקרבות יפיפיים וסופסוף אנחנו רואים את הלהבים של וולברין "על-אמת" מדליק לא? אני מודה שיש לסרט קצת בעיות טקסט ("אתה יודע מה קורה לקרפד שפוגע בו ברק...מה שקורה לכל אחד אחר" מה זה אמור להביע?) אבל לא כל כך הרבה שיגרמו לאוזנינו העדינות להיפגע ולסרב לשמוע עוד.

 

העלילה מאוד בתולית, מאוד התחלתית אבל זה רק בגלל שמתוכננים לצאת עוד שני סרטים אז לכל מי שאמר "זה נראה כמו התחלה של סרט" אתם גאונים! זו באמת ההתחלה, התחלה של טרילוגיה.

אנחנו רואים פה את הצטרפותה של הדמות הכי מדהימה של מרוול אל קבוצת האקס-מן. הדמות היא כמובן וולבי החמוד שלנו. כמובן שגם רוג מצטרפת, אבל למי איכפת? מי בכלל מסתכל עליה כשהיצור הנוטף סקסאפיל וחיתיות נמצא על מסך?

 

אז מה יש לנו כאן?

יש לנו מלחמה בין כוחות הטוב והרע כאשר "הרעים" בסך הכל רוצים להגן על עצמם, הם פועלים כנגד האנושות אבל לא על מנת לשלוט בבני באדם הפשוטים סתם כי משעמם. לארכי-אויב, מגניטו, יש דעה מאוד מסוימת על האנושות, במיוחד לאחר שאיבד את הוריו בשואה. הוא יודע מה בני האדם מסוגלים לעשות והוא לא מוכן לראות עוד מחנות ריכוז צצים, הפעם כולאים את אלו שניחנו ביכולות מיוחדות.

 

למולו עומדים האקס-מן. קבוצה של מוטציות המונהגות ע"י צ'ארלס אקסאוויר, המונטנט הטלפת, קבוצה זו מחזיקה בדעה שבני האדם טועים, אמנם, אבל שימוש בכוח כנגד האנושות רק תיתן למתנגדים סיבה ללחוץ על העברת חוק לרישום המוטציות.

זה מה שיפה בסיפור של עולם האקס- מן, הוא לא שחור ולבן, הוא בגוונים רבים של אפור (או צהוב, כחול, אדום, ירוק, לבן, ועוד כמה לא מוגדרים).

 

הסרט מושקע מאוד מבחינה ויזואלית ונעשתה עבודה יפה בציוות של אנשים הדומים לדמויות המקוריות, גם אם לא ב 100%. עדיין נהנינו לראות את הסרט ואנחנו גם נחכה לסרט הבא בסדרה.

 

עוד מספר מילים, לגבי הדי.וי.די.

מי שרכש את הדי וי די מצא שם כל מיני דברים מדליקים כמו: סצינות שנחתכו בעריכה או תמונות וציורים של הדמויות. אחד הדברים המשעשעים ביותר הוא קטע "חדשותי" של סיקור המסע של סנטור קלי כנגד המוטציות. כל קטע בסיקור מדבר, בעקיפין, על אספקט אחר בסרט ומייד שהקטע מסתיים אנחנו רואים ראיונות מהירים עם השחקנים והיוצרים וקטעים מהסרט. ערוך מאוד יפה, משעשע למדי.

 

ועכשיו לחלק המרגיז. כל מי שקנה עד עכשיו את הסרט קנה את "ההוצאה המיוחדת", מסתבר שההוצאה הזו לא ממש מיוחדת, לא כשמשווים אותה לעומת ההוצאה החדשה של הסרט הכוללת עוד המון קטעים שונים ומגוונים, אופציות חדשות (כמו לראות את הסרט כולל הסצינות שנחתכו ומופיעות רק בדי וי די) ועוד המון חומר נוסף, כאשר הודלף שיוכנסו כמה קטעים שצולמו לאחרונה עבור הסרט הראשון.

 

מרגיז מאוד, מאוד מאוד, מאוד מאוד מאוד אפילו. אבל לנו אין כל כך מה לעשות חוץ מלקוות שתהייה תביעה ענקית בה יזכו התובעים, ואחר כך שמישהו מהמוכרים בארץ ישים קצוץ.

 

עד כאן לסרט "אקס-מן" ולדי וי די. ניקוד? אני לא רואה צורך, שווה צפייה בהחלט.

 

ועכשיו לחלק הנפלא של...

 

"הקטילה"

והפעם:

"דור האקס: הפאשלה שנקברה והושבה לחיים"

במאי: מצליח להסתתר מהסוכנים שלנו.

שנה: תקופה חשוכה בקולנוע האמריקאי, רק לא בטוח איזו מהן.

 

מה יש לנו כאן? חדי ההבחנה ומהירי המחשבה עשו את הקישורים הדרושים להבין שמדובר בסרט אקס-מן נוסף. סרט שלא הגיע לארץ וגם לא ממש הצליח בחו"ל. למעשה נראה שהסרט כאילו ולא התקיים, עד אשר אחד מערוצי הסרטים החליט שהוא יחדש ויביא את הסרט הראשון שנעשה על האקס-מן.

אנחנו לא יודעים מי הגאון שחשב לעשות את זה אבל אנחנו נגלה ואז... כדאי יהיה לו לברוח.

 

מדובר בסרט טיפשי ביותר בעל טקסט דלוח, שחקנים גרועים ורעיונות טיפשיים.

האקס-מן מוצגים פה בתחילת דרכם בבית הספר למחוננים של ד"ר צ'ארלס אקסאוויר. ציקלופ הוא נער עבריין שמחפש להשכיב בנות והוא מלווה ע"י חבר שלא ממש ברור מי הוא. מה שממש הרגיז אותי היה שציקלופ יכל להסתובב בלי משקפיים. הוא כן עונד את המשקפיים על עיניו אבל מספר פעמים הוא מוריד אותם לקצה אפו על מנת לתת מבט מזלזל, ותנחשו מה? לא יוצאות קרניים שמשטחות את הר הקלימנג'רו. לגבי התירוץ שהכוחות שלו עוד לא התעוררו, אז זהו שהם כן כי הוא משתמש בהם מספר פעמים.

 

ובתור בדיחה משעשעת של הכותבים הגאונים (שעד היום יצרו מספר סרטים נפלאים אחרים שמשמשים כקבר עבורם) ציקלופ לובש חולצה המציגה, לא אחר מאשר, וולברין (הקדוש) שלא ממש מופיע בסרט (עד איפה שראינו...) אבל בוא נמשיך הלאה ונפסיק להיות קטנוניים כל כך אחרי הכל בטח יש משהו טוב בסרט הזה.

 

אז זהו שלא! מעבר לזה כל שאר האפקטים הזולים סתם מרגיזים, עור גומי של אחד הדמויות או כוח על של אחת הבנות... מיותר.

האויב הוא גולת הכותרת, מדען מטורף שמצא דרך לשלוט במחשבות של אנשים דרך חלומותיהם? פתטי, במיוחד המשחק.

לקראת אמצע הסרט הוא מת (אני לא הורס כלום, אין ממש מתח) אבל ממשיך לחיות בעולמות החלום, אוווווו, איזה פחד.

 

אין לי מושג איך הסרט נגמר, מסה גדולה של תאי מוח התחילו במסיבת התאבדות גדולה ואני לא צורפתי, ברחתי במהירות (לשחק סטלרס, ניר ניצח דרך אגב, הוא היה חכם מספיק לעזוב קודם) מהחדר, מותיר את הטלוויזיה דלוקה, חששתי להתקרב ולכבות אותה שמה האימה תזנק מהמסך ותלכוד אותי.

 

המלצה: לא לראות, אף פעם! אם אתם כן רואים, אז מגיע לכם. כל שניה של כאב, כל רגע של סבל. בעיה שלכם.