דבר העורך

עוברים עלינו ימים קשים. לא, אני לא מדבר על העיתון, הצוות או סצנת משחקי התפקידים – אני מדבר על מה שמכונה בפי כל "המצב". אלוהים יודע שנמנעתי במשך 22 גיליונות מלדבר על הנושא, אני מנסה בכל הכוח לא להכניס פוליטיקה לעיתון שלנו.

 

אבל זה כבר לא פוליטיקה, ואני לא הולך להתחיל לדבר על פתרונות – לא במדינה שבה כל אחד מאמין שרק הפתרון שלו מעשי, אפשרי ונכון ואת כל היתר צריך לאשפז. הפוליטיקה נגמרת כאשר מה שקורה בחוץ קורה אצלך בבית. הפוליטיקה נגמרת כאשר בנסיעה חזרה ממשחק אתה זורק לחבריך לנסיעה "נפתח רדיו ונראה איפה היה פיגוע", ואז אתה פותח את הרדיו ושומע שבירושלים.

 

הפוליטיקה נגמרת כאשר ליל הסדר נקטע בגלל פיגוע שהתרחש חצי קילומטר ממקום מגוריך והפוליטיקה בהחלט נגמרת כאשר ליל הסדר ממשיך משום שעוד פיגוע הוא כבר לא משהו חריג. אירוסמית' שרו את זה כששאלו מה לא בסדר בעולם שלנו – It's showing no surprise.

 

ואז אתה מחליט לא לצאת לסרט, אתה שומע שחברים של ההורים שלך החליטו לבטל את הבת-מצווה הגדולה שהם תכננו במשך שנה לבת שלהם ואישתך אומרת לך שאולי עדיף לא ללכת להצגה שהזמנת אליה כרטיסים לפני חודש – כי לך תדע, זה בתל אביב.

 

ואתה מתחיל להרגיש רע עם עצמך, רע כי אתה לא יודע מה לעשות, רע כי אתה מרגיש שאתה נותן לדברים נוראים כאלו להגיע אליך, רע כי אתה מנסה להמשיך כרגיל בדברים מסוימים – אבל לא ממש מצליח, כי מי יכול להתרכז במשחק תפקידים כשההורים שלך מכירים חצי מההרוגים מהפיגוע בנתניה?

 

ואתה מרגיש רע בגלל חוסר האונים הזה, שאף אחד לא מדבר אליו ואף אחד לא מתייחס אליו. רע משום שלא כמו בסדרות טלוויזיה כמו "הבית הלבן" אין מי שיעמוד ויספק, לא דווקא תשובה, אלא מילים מרגיעות וקצת חמלה. והמקומות היחידים שאתה רגיל לברוח אליהם, כמו עיתון זה, כבר לא מספקים לך את הבריחה של פעם. אתה הולך לישון עם ההרגשה הרעה שיקרה משהו, ואתה קם בבוקר לגלות שבאמת קרה.

 

ולא נשאר לך דבר מלבד לבקש, במלותיו של האיש שאמר זאת כהבטחה, הבטחה שטרם התממשה, Enough. Enough of blood and tears. לבקש, לפתוח טלוויזיה, ולדעת שבסופו של דבר יגיע הפיגוע הבא.

 

ערן בן-סער.

גיליון מקוון למשחקי תפקידים גיליון 22 אפריל 2002

 

מלאכת האורג

יצירת רגשות באמצעות העלילה

מאת: אבי סבג

סיפור טוב הוא סיפור מרגש, סיפור המונע מרגשות אנושיים והיוצר רגשות אנושיים בלב קוראיו. הדבר נכון שבעתיים גם למשחק תפקידים טוב.

 

בניית מערכות

I did it my way

מאת: זיו קיטרו וגליה פסי

לאורך כל גיליונות העיתון הזה דיברנו על יצירת עולמות, דמויות, סיפורים, רגש ומה לא. זיו לוקח הפסקה קלה – ומעביר אותנו את תהליך בניית המערכה כפי שהוא נתפס בעיניו שלו.

 

שיחות עם מורגן לה-פיי – בגוף נכון

מאת: ערן בן-סער

לפעמים הדבר שהכי קשה לעשותו הוא לנוח. או לדבר עם מורגן בפלאפון, זו תחרות די צמודה.

 

תיקי פיכס: האימה

מאת: אמיר איתן וזיו קיטרו

כן, הם חזרו והם גרועים מתמיד. אם מישהו תוהה בכנסים מדוע שיערו של עורך עיתון זה הולך ומאפיר – זו הסיבה.

 

מסע בזמן במשחקי תפקידים

חלק חמישי יורדי הזמן

מאת: ערן בן-סער

לאחר שדשנו ודשדשנו בנבכי המוזרויות של מסע בזמן, הגיע הזמן לתת מבט חודר בנוסעי הזמן השונים, מטרותיהם והארגונים התומכים בהם.

 

אני, ההתחלה

מאת: יובל אורנר

במשך כמעט שנתיים כותבי העיתון הזה דיברו אל מנחים בשלל עצות לשיפור המשחק, המערכה והעלילה. יובל חוצה את הקו האדום, הוא פונה אל השחקנים עצמם בגובה העיניים ודן בדרכים הפתוחות לשחקן עצמו לשפר את משחק התפקידים כולו.

 

 

עיניים פקוחות לרווחה – מאנגה ואמינה

מאת: איילת אלוני

מאנגה הוא סגנון הציורים המאפיין בעיקר את אומנות הקומיקס היפאני. בשנים האחרונות הסגנון הפך ליותר ויותר פופולארי וכבר רואים אותו בסרטים ואף משחקי תפקידים. המאמר מספק הכרות מעמיקה לכל מי שביקש יותר מידע על הנושא המרתק הזה.

 

הים השביעי האומות

מאת: אביעד פארן

סקירה קצרה, לאוהבי משחק התפקידים "הים השביעי" על האומות השונות הקיימות המערכת המשחק.

 

יומני צדק

מאת: חנן שיינפוקס

סקירה של משחק תפקידים חדש מז'אנר המדע הבדיוני, משחק של מד"ב "קשה" המתרחש בעתיד הקרוב ועיקרו מאבק בין כדור הארץ והמושבות הקרובות אליו למהגרים שהתיישבו בצדק והמושות הקרובות אליהם.

 

תוספות למו"ד מהדורה שלישית – חלק שני

מאת: איתי רוזן

לפני מספר גיליונות סקר איתי את שלושת ההרחבות הראשונות למקצועות של מו"ד 3. מאז יצאו עוד שתי הרחבות, האחת לנוכלים ופייטנים והשניה לברברים, דרואידים וסיירים.

 

מאדים האדום / קים סטנלי רובינסון

מאת: חנן שיינפוקס

ספר מד"ב מהוצאות אופוס, הראשון מבין שלושה ספרים (שהאחרון מבניהם פורסם כשהוא מחולק לשני כרכים) העוסק בסיפורי ישוב מאדים בעתיד הקרוב אלינו.

 

ממעמקי הגיהינום

מאת: זיו קיטרו

הסרט החדש ממעמקי הגיהינום, המבוסס על הקומיקס From Hell המצויין, מוקרן החודש בארצנו. מדובר בסרט אפלולי החוזר, בפעם המי יודע כמה, לסיפורו של ג'ק המרטש.

 

חוקי מרפי: תוספות למשחקי תפקידים

מאת: יונתן זילבר

כמעט כולם מכירים את החוק הראשון של מרפי, מי מכיר את כולם? יונתן מרחיב את רשימת החוקים הכי פסימית שנכתבה אי פעם מזווית הראיה של שחקן תפקידים למוד סבל.

 

ישועה

סיפור בהמשכים – חלק שביעי

מאת: זיו קיטרו

לאחר הפסקה קצרה, שלא מרצון, ממשיך זיו את סיפורו.

 

 

עורך ראשי: ערן בן-סער עורך לשוני: אריאל בר-נתן

צוות Demons: אבי סבג, זיו קיטרו, ערן בן-סער, אמיר איתן ויובל סרנה

כתבי המערכת: אבי סבג, זיו קיטרו, ערן בן-סער, אמיר איתן, איתי רוזן, אביעד פארן ויובל אורנר

משתתפים נוספים בגיליון זה: חנן שיינפוקס, איילת אלוני, גליה פסי ויונתן זילבר

דוא"ל למכתבים ומאמרים: emsy@bezeqint.net